Historik, tvååringsserien

Resultat 2-åringsserien 2016

Efter fyra tillfällen är ställningen följande:

Varmblod

1. Kaviar Viking  45 p
2. Blue Bell         42 p

Kallblod

1. Wild Lycken    4 lotter
2. Dans Lukas     3 lotter
3. Emmet            3 lotter
4. Norma Tjern  2 lotter 

Resultat 2 åriningsserien 2015

2015-04-25

Kallblod idealtid 2,30

Kall Viktor                                                               2,30,4                Lott

V.G.Krabat                                                              2,30,4                Lott

Min Lilla Emma                                                      2.31,3                Lott

Tallmon Calis                                                         2,43,5                Lott

Torunn Viking                                                         2,43,5                Lott

Wild Jenta                                                               2,43,9                Lott

Lill Åska                                                                   2,54,6                Lott

Polarn                                                                      2,55,1                Lott

Narren                                                                     3,09,8                Lott

 

Varmblod   idealtid  1.55

Georgia                                                              1,55,5             15 Poäng

Hunkydory Degato                                           1,55,7             14

Upper Crust                                                     1,55,8              13

Chi Cha Chappy                                                      1,56,2                12

Like A Lady                                                              1,56,5                11

Hope and Dreams                                                 1,57,0                11

Don Vincent P                                                        1,57,2                11

Global Teardrop                                                    1,57,5                11

 

2015-05-25

Varmblod     Idealtid 1.50                 

 

  1. Chi Cha Chappy   Martin Åkerlund            1.50.2         15
  2. Don Vincent P.      Kennet Häggström       1.50.4         14
  3. Uppercrust            Susanne Osterling       1.51.7          13
  4. Hunkydory Degato Patrik Gidlund             1.53.0          12
  5. Lollipop Girl           Ulrika Rehn                 1.53.0          11
  6. Hope and Dreams Kennet Häggström      1.53.5          11
  7. Like a Lady           Martin Åkerlund           1.53.5          11 

 

Kallblod      Idealtid 2.25                 

 

  1. Min Lilla Emma    Susanne Osterling         2.26.0         Lott
  2. V.G. Krabat         Martin Åkerlund              2.26.0         Lott
  3. Tallmons Calis     Robert Calissendorff      2.27.0         Lott
  4. Skafferprinsen     Erling Begrlund              2.27.2         Lott
  5. Dans Lisa            Karl-Anders Källgren      2.28.5         Lott
  6. Guli Maia            Yvonne Sjölund              2.32.5         Lott
  7. Narren                Stefan Pettersson           2.33.0         Lott
  8. Wild Jenta           Anders Johansson         2.33.4         Lott
  9. Lilla Åskan           Lena Sundström            2.34.0         Lott
  10. Kall Viktor            Ulf Arne Johansson       2.23.3         Ingen lott
  11. Torunn Viking     Martin Åkerlund              2.23.8         Ingen lott

 2015-06-27

 

Varmblod                     Idealtid 1.45                  1646m        Poäng:

 

  1. Kias Mando         Ulrik Hedberg                1.46.1         15
  2. Hunkydory Degato Patrik Gidlund             1.46.1         14
  3. Malin Rigas         Patrik Rosengren           1.46.3         13
  4. Global Teardrop  Kennet Thelin                1.46.4         12
  5. Uppercrust          Susanne Osterling         1.46.8         11
  6. So Gå Jinx          Greger Hägglund           1.46.9         11
  7. Chi Cha Chappy Martin Åkerlund             1.47.1         11
  8. Don Vincent P.    Ulrik Hedberg                1.49.1         11

 

Kallblod                        Idealtid 2.20                  1646m        Lott:

 

  1. Tallmons Calis      Robert Calissendorff      2.22.3         Lott
  2. Skafferprinsen      Erling Begrlund              2.22.3         Lott
  3. Kall Viktor             Ulf Arne Johansson       2.23.5         Lott
  4. Min Lilla Emma     Susanne Osterling         2.23.7         Lott
  5. Dans Lisa             Karl-Anders Källgren      2.23.7         Lott
  6. Torunn Viking       Martin Åkerlund             2.25.0         Lott
  7. Guli Maia             Yvonne Sjölund             2.25.6         Lott
  8. Wild Jenta            Ulrik Hedberg                2.25.6         Lott
  9. Narren                 Stefan Pettersson          2.26.5         Lott
  10.  Lilla Åskan           Lena Sundström            2.54.1         Lott
  11. Polarn                   Nils Elfving                    2.55.8         Lott

 

2015-07-18

 

 

 

Varmblod       1646m                             Idealtid 1.40              Poäng:

 


1, Uppercrust        S. Osterling                    1,43,1                            15
2, Like A lady        U.Rehn                           1,43,3                            14
3. Don Vincent P   F.Nilsson                        1,44,6                            13
4. Willy Chilly        K. Häggström                  1,45,1                            12
5, Kias Mando       F. Nilsson                        1,39,4                             0
6. Hope and Dreams  R. Eklund                   1,39,3                             0
7. Lollipop Girl       M. Åkerlund                     1,39,2                             0
8. Georgia             K. Häggström                   1,38,4                            0
9. Malin Rigas       P. Rosengren                   1,38,4                            0

Kallblod       1646m                             Idealtid 2.15             Lott:

1. Kall Viktor          U.A. Johansson               2,16,0               Lott
2. Tallmons Calis   R. Calissendorff              2,16,2               Lott
3, V.G. Krabat       M. Åkerlund                     2,16,2               Lott
4. Torum Viking     M. Åkerlund                     2,16,4               Lott
5. Min Lilla Emma  S. Osterling                     2,16,5               Lott
6, Skafferprinsen   E. Berglund                      2,16,6              Lott
7. Narren               S. Pettersson                   2,16,9              Lott
8. Dans Lisa          K-A. Källgren                   2,19,0              Lott
9. Tulla Prinsen     U.A. Johansson               2,20,9              Lott
10. Guli Maia         Y. Sjölund                        2,25,8              Lott
11. Wild Jenta       A. Johansson                   2,26,1              Lott

 

 

 

 

 

 

 

2015-08-22

 

 

 

Varmblod                     Idealtid 1.35                 1646m        Poäng:

 


1, Malin Rigas                    1,38,0                                               15
2. Georgia                          1,38,2                                               14
3. Kias Mando                    1,38,2                                               13
4. Chi Cha Chappy            1,44,3                                                12
5. Global Teardrop            1,44,4                                                11
6. Willy Chilly                     1,44,5                                                11
7. Hope and Dreams         1,57,0                                                11

 

Kallblod       1646m                             Idealtid 2.10             Lott:

 


1. Pondus Tabac                                     2,13,2                      lott
2. turunn Viking                                       2,13,3                      lott
3. Min Lilla Emma                                   2,14,1                      lott
4. Tallmons Calis                                    2,15,1                      lott
5. Tulla Prinsen                                       2,15,4                      lott
6. Dans Lisa                                            2,15,7                      lott
7. Skafferprinsen                                     2,15,8                      lott
8. Väskinge Lycka                                       it                          lott

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resultat 2-åringsserien 2015

Totalresultat.

Varmblod                              poäng
1. Uppercrust                           52
4. Chi Cha Chappy                    50
2. Don Vincent P.                     49
3. Honkydory Degato                40
5. Like a Lady                          36
6. Global Teardrop                   34
7. Hope and Dreams                33
8. Georgia                               29
8. Kias Mando                          28
10, Malin Rigas                        28
11. Willy Chilly                         23
12. Lollipop Girl                        11
12. So Gå Jinx                          11

Kallblod                             antal lotter

Min Lilla Emma                        5
Tallmons Calis                         5
Dans Lisa                                4
Narren                                    4
Skafferprinsen                         4
Torunn Viking                          4
Wild Jenta                               4
Guli Maja                                 3
Kall Viktor                                3
Lilla Åskan                               3
V.G Krabat                              3
Polarn                                    2
Tulla Prinsen                           2
Pondus Tabac                         1
Väskinge Lycka                       1

 

 

Resultat 2-åringsserien 2014

Totalresultat.

Varmblod


1.  Justglideon      62 poäng

2. Quantum Dala 50 poäng

2.  Carlos Closer, Kicking Viking   39 poäng

4. Lady Fiona  36 poäng

5.  Big boy,    35 poäng

7.  Kung Triton  30 poäng

8.  Corroded  15 poäng

9.  Lady Rigas, So Gå Isolde  14 poäng

11.  Delaniera, Super Selma  11 poäng

Kallblod


3 Lotter.  Ålia revolt

2 Loter.   Klara Pengar R.F. , Väskinge Poker

1 Lott.     Eldtjejen

 

Resultat 2-åringsserien 2013

Totalställning

Kallblod

4 Lotter: Tallmons Wilsen, Dans Ronja

3 Lotter: Mopella, Kallma

1 Lott:  Manfred Viking

Varmblod

1. Magic Simba        60 poäng

2. Bourne Identity    54 poäng

3. Gibbs                  40 poång

4. Vira Vircon WF    25 poäng

5. Like You             25 poäng

6. Send by Mail       15 poäng

7. Johan Oblyg        13 poång

 

Slutresultat 2åringserien 2012.

Kallblod

1. Tallmons Wilda, Robert Calissendorff, 66 poäng

2. Dans Mysak, Gunnar & Helen Kristoffersson, 59 poäng

3. Bobäcksbozze, Ulrik Hedberg,  56 poäng

4. Troll Jo, Stall KBK, 40 poäng

5. Lome Fix, Sven-Olof Edlund,  27 poäng

6. Mackmyra, Stig L Nilsson, 11 poäng

7. Karlängs Oskar, Ulf A Johansson,  10 poäng

Varmblod

1. Classic Superstar, St Vilören, Karlsson, 100 poäng

2. Highcoast Paradise, Tina Karlsson,  60 poäng

3. Gloria Seabrook, Blue Smoke HB, 52 poäng

4. Justforfun, Ingegerd Viklund & Lars Elfving,  49 poäng

5. Foz Seabrook, Katrin Pettersson, 36 poäng

6. Foundling, Yvonne Sjölund & Anders Johansson, 25 poäng

7. Nikita Broline, Sollunda Gård AB, 20 poäng

8. Global Prediction, Veckestrands El & Mirakel HB, 15 poäng

 Slutresultat 2åringserien 2011

Kallblod

1 V.G. Ballad, Siv Nilsson, 100 poäng
2 Allsrigel, Peter & Beatrice Andersson, 77 poäng
3 Söderås Nikita, Anders Lundberg, 60 poäng
4 Wasa, Sven-Olof Edlund, 58 poäng
5 Järvsö Mio, Holmgren, Martinsson, Flakner, 52 poäng
6 Svartvittra, Marie Sjöberg, 41 poäng
7 Livia, Marine Holmgren&Leif Andersson, 34 poäng

Varmblod

1 Quite Perfect, Quite Perfect HB, 85 poäng
2 Sussie Nova, Inga Nylander, 73 poäng
3 Ivory Flirt, Olle Bobrink, 67 poäng
4 Quarter Back, Ulrika Rehn, 64 poäng
5 Super Ariel, Stall Torpet HB&Skanör Produktion AB, 47 poäng
6 Feeldealer, Mariesjö Fastighets AB, 47 poäng
7 Zandra Seabrook, Blue Smoke, 33 poäng
8 All Around Ås, Scandinavian Paper Sales AB, 28 poäng
9 Give Me V, Steves Travtjänst AB& Anders Nilsson, 20 poäng
10 Speedy YoYo, HB T Horse, 11 poäng

Slutställning efter den sjätte och sista avdelningen 2010.
2-åriga kallblod
1. Snärtbruden, Ägare: Stall Coa HB, 79 poäng
2. Naggen, Ägare: Stefan Petterssons H 77 poäng
3. Spik, Ägare: Rune L Larsson, 76 poäng
3. Söderå Kvarten, Ägare: Anders Lundberg, 76 poäng
4. Tallmons Wilmer, Ägare: Robert & Linda Calissendorff, 66 poäng
5. Dans Emil, Ägare: Gunnar & Helén Kristoffersson, 41 poäng
6. Thea Tabac, Ägare: Stall Hot Shots, 35 poäng
7. Ålia Rännil, Ägare: Stall Rudsten, 31 poäng
8. Flax, Ägare: Lena Elfving, 22 poäng

2-åriga varmblod
1. Spinellie, Ägare: Stall Torpet HB, 100 poäng
2. Dianas Whinny, Ägare: Per-Erik Wågström & Bo Callin, 90 poäng
3. Kikki Edna, Ägare: Rolf Öhman, 65 poäng
4. Heritage Classic, Ägare: Fred Bergström, 20 poäng  

Slutställningen 2009 blev på följande sätt.
2-åringsserien Kallblod
1 Ivarsjoker 71 poäng
2 Chokald 60 poäng
3 Klöverberra 58 poäng
4 Dans Madicken 48 poäng
5 Guli Stjärna 38 poäng
6 Edur 32 poäng
7 Aiva 30 poäng
8 Järvali 20 poäng
9 Ängsbjörn 12 poäng
10 Vinnstegga 0 poäng

Varmblod
1 Charlie Knight 91 poäng
2 Background Music 72
3 Nimros 71 poäng
4 Belladonna L.E. 63 poäng
5 Captain Gold 30 poäng
6 Silencio 27 poäng
7 Crombar 12 poäng
8 Border les Voiles 0 poäng

Solänget gratulerar samtliga vinnare!