Solängets Travsällskap • 0660-37 65 05

Nästa tävlingsdag: 28 september kl 12:20
Lunchtrav

2-åringsserien

Solängets Travsällskap, Hästägareförening & Sleipner satsar på tvååringar

Det stora intresset 2011,2012,2013,2014,2015,2016 innebär att vi kommer köra 2-åringsserien även 2017. Serien är för kallblod & varmblod födda 2015 och körs i anslutning till Solängets ordinarie provlopp (lördagar/tisdagar) med start  lördag kl.10.00, tisdag 18.30.

Anmälan fram till kl. 12.00 torsdag/måndag till Solängets kansli 0660-376505

Loppet körs över distansen 1640 meter voltstart med 5 hästar på varje volt.

För varmblod gäller:

Alla som kör långsammare än idealtiden får 10 poäng och de som kör närmast idealtiden får bonuspoäng enligt skalan 5-4-3-2-1.

Idealtider: 1.55, 1.50, 1.45, 1.40, 1.35, 1,30

För kallblod gäller:

Alla som kör långsammare än idealtiden får en lott. Vid prisutdelningen till hösten dras vinnarnalotterna fram och man kan bara vinna ett pris per häst.

Idealtider: 2.30, 2.25, 2.20, 2.15, 2.10, 2.05

Detta är ett bra tillfälle för din unghäst att få vara med och lära sig att volta samt springa tillsammans med andra hästar innan den på allvar ska ge sig ut på tävlingsovalen. På denna sida kommer vi även att följa upp hur det går för de startande ekipage, samt läget för poängplaceringar.

Hederspris till segrande hästs ägare kommer att delas ut i samtliga serielopp!!

De poängrikaste varmbloden respektive kallbloden får hederspriser samt presentkort från våra sponsorer:

  • Solängets Travsällskap
  • Solängets Hästägareförening
  • Sleipner Solänget
  • Solängsstugan


2017 körs 2-åringsserien  följande datum:

29 april, 3 juni, 17 juni, 8 juli, övriga datum ej klara.

 

 Resultat 2-åringsserien 2016

Efter fyra tillfällen är ställningen följande:

Varmblod

1. Kaviar Viking  45 p

2. Blue Bell         42 p

Kallblod

1. Wild Lycken    4 lotter

2. Dans Lukas     3 lotter

3. Emmet            3 lotter

4. Norma Tjern  2 lotter

 

 Resultat 2 åriningsserien 2015

2015-04-25 

Kallblod idealtid 2,30

 Kall Viktor                                                               2,30,4                Lott

V.G.Krabat                                                              2,30,4                Lott

Min Lilla Emma                                                      2.31,3                Lott

 Tallmon Calis                                                         2,43,5                Lott

Torunn Viking                                                         2,43,5                Lott

Wild Jenta                                                               2,43,9                Lott

 Lill Åska                                                                   2,54,6                Lott

 Polarn                                                                      2,55,1                Lott

 Narren                                                                     3,09,8                Lott

  

Varmblod   idealtid  1.55

Georgia                                                              1,55,5             15 Poäng

Hunkydory Degato                                           1,55,7             14

 Upper Crust                                                     1,55,8              13

 Chi Cha Chappy                                                      1,56,2                12

 Like A Lady                                                              1,56,5                11

  Hope and Dreams                                                 1,57,0                11

 Don Vincent P                                                        1,57,2                11

  Global Teardrop                                                    1,57,5                11                      

 

 2015-05-25

Varmblod     Idealtid 1.50                 

 

  1. Chi Cha Chappy   Martin Åkerlund            1.50.2         15

  2. Don Vincent P.      Kennet Häggström       1.50.4         14

  3. Uppercrust            Susanne Osterling       1.51.7          13

  4. Hunkydory Degato Patrik Gidlund             1.53.0          12

  5. Lollipop Girl           Ulrika Rehn                 1.53.0          11

  6. Hope and Dreams Kennet Häggström      1.53.5          11

  7. Like a Lady           Martin Åkerlund           1.53.5          11

     

 

Kallblod      Idealtid 2.25                 

 

  1. Min Lilla Emma    Susanne Osterling         2.26.0         Lott

  2. V.G. Krabat         Martin Åkerlund              2.26.0         Lott

  3. Tallmons Calis     Robert Calissendorff      2.27.0         Lott

  4. Skafferprinsen     Erling Begrlund              2.27.2         Lott

  5. Dans Lisa            Karl-Anders Källgren      2.28.5         Lott

  6. Guli Maia            Yvonne Sjölund              2.32.5         Lott

  7. Narren                Stefan Pettersson           2.33.0         Lott

  8. Wild Jenta           Anders Johansson         2.33.4         Lott

  9. Lilla Åskan           Lena Sundström            2.34.0         Lott

  10. Kall Viktor            Ulf Arne Johansson       2.23.3         Ingen lott

  11. Torunn Viking     Martin Åkerlund              2.23.8         Ingen lott

     

 2015-06-27

 

Varmblod                     Idealtid 1.45                  1646m        Poäng:

 

  1. Kias Mando         Ulrik Hedberg                1.46.1         15

  2. Hunkydory Degato Patrik Gidlund             1.46.1         14

  3. Malin Rigas         Patrik Rosengren           1.46.3         13

  4. Global Teardrop  Kennet Thelin                1.46.4         12

  5. Uppercrust          Susanne Osterling         1.46.8         11

  6. So Gå Jinx          Greger Hägglund           1.46.9         11

  7. Chi Cha Chappy Martin Åkerlund             1.47.1         11

  8. Don Vincent P.    Ulrik Hedberg                1.49.1         11

     

 

Kallblod                        Idealtid 2.20                  1646m        Lott:

 

  1. Tallmons Calis      Robert Calissendorff      2.22.3         Lott

  2. Skafferprinsen      Erling Begrlund              2.22.3         Lott

  3. Kall Viktor             Ulf Arne Johansson       2.23.5         Lott

  4. Min Lilla Emma     Susanne Osterling         2.23.7         Lott

  5. Dans Lisa             Karl-Anders Källgren      2.23.7         Lott

  6. Torunn Viking       Martin Åkerlund             2.25.0         Lott

  7. Guli Maia             Yvonne Sjölund             2.25.6         Lott

  8. Wild Jenta            Ulrik Hedberg                2.25.6         Lott

  9. Narren                 Stefan Pettersson          2.26.5         Lott

  10.  Lilla Åskan           Lena Sundström            2.54.1         Lott

  11. Polarn                   Nils Elfving                    2.55.8         Lott

 

2015-07-18

 

 

 

Varmblod       1646m                             Idealtid 1.40              Poäng:

 


1, Uppercrust        S. Osterling                    1,43,1                            15
2, Like A lady        U.Rehn                           1,43,3                            14
3. Don Vincent P   F.Nilsson                        1,44,6                            13
4. Willy Chilly        K. Häggström                  1,45,1                            12
5, Kias Mando       F. Nilsson                        1,39,4                             0
6. Hope and Dreams  R. Eklund                   1,39,3                             0
7. Lollipop Girl       M. Åkerlund                     1,39,2                             0
8. Georgia             K. Häggström                   1,38,4                            0
9. Malin Rigas       P. Rosengren                   1,38,4                            0

Kallblod       1646m                             Idealtid 2.15             Lott:

1. Kall Viktor          U.A. Johansson               2,16,0               Lott
2. Tallmons Calis   R. Calissendorff              2,16,2               Lott
3, V.G. Krabat       M. Åkerlund                     2,16,2               Lott
4. Torum Viking     M. Åkerlund                     2,16,4               Lott
5. Min Lilla Emma  S. Osterling                     2,16,5               Lott
6, Skafferprinsen   E. Berglund                      2,16,6              Lott
7. Narren               S. Pettersson                   2,16,9              Lott
8. Dans Lisa          K-A. Källgren                   2,19,0              Lott
9. Tulla Prinsen     U.A. Johansson               2,20,9              Lott
10. Guli Maia         Y. Sjölund                        2,25,8              Lott
11. Wild Jenta       A. Johansson                   2,26,1              Lott

 

 

 

 

 

 

 



  2015-08-22

 

 

 

Varmblod                     Idealtid 1.35                 1646m        Poäng:

 


1, Malin Rigas                    1,38,0                                               15
2. Georgia                          1,38,2                                               14
3. Kias Mando                    1,38,2                                               13
4. Chi Cha Chappy            1,44,3                                                12
5. Global Teardrop            1,44,4                                                11
6. Willy Chilly                     1,44,5                                                11
7. Hope and Dreams         1,57,0                                                11

 


Kallblod       1646m                             Idealtid 2.10             Lott:

 


1. Pondus Tabac                                     2,13,2                      lott
2. turunn Viking                                       2,13,3                      lott
3. Min Lilla Emma                                   2,14,1                      lott
4. Tallmons Calis                                    2,15,1                      lott
5. Tulla Prinsen                                       2,15,4                      lott
6. Dans Lisa                                            2,15,7                      lott
7. Skafferprinsen                                     2,15,8                      lott
8. Väskinge Lycka                                       it                          lott

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resultat 2-åringsserien 2015

Totalresultat.

Varmblod                              poäng
1. Uppercrust                           52
4. Chi Cha Chappy                    50
2. Don Vincent P.                     49
3. Honkydory Degato                40
5. Like a Lady                          36
6. Global Teardrop                   34
7. Hope and Dreams                33
8. Georgia                               29
8. Kias Mando                          28
10, Malin Rigas                        28
11. Willy Chilly                         23
12. Lollipop Girl                        11
12. So Gå Jinx                          11

Kallblod                             antal lotter


Min Lilla Emma                        5
Tallmons Calis                         5
Dans Lisa                                4
Narren                                    4
Skafferprinsen                         4
Torunn Viking                          4
Wild Jenta                               4
Guli Maja                                 3
Kall Viktor                                3
Lilla Åskan                               3
V.G Krabat                              3
Polarn                                    2
Tulla Prinsen                           2
Pondus Tabac                         1
Väskinge Lycka                       1


 

 

Resultat 2-åringsserien 2014

Totalresultat.

Varmblod        


1.  Justglideon      62 poäng

2. Quantum Dala 50 poäng

2.  Carlos Closer, Kicking Viking   39 poäng

4. Lady Fiona  36 poäng

5.  Big boy,    35 poäng

7.  Kung Triton  30 poäng

8.  Corroded  15 poäng

9.  Lady Rigas, So Gå Isolde  14 poäng

11.  Delaniera, Super Selma  11 poäng

Kallblod


3 Lotter.  Ålia revolt

2 Loter.   Klara Pengar R.F. , Väskinge Poker

1 Lott.     Eldtjejen

 

Resultat 2-åringsserien 2013

Totalställning

Kallblod

4 Lotter: Tallmons Wilsen, Dans Ronja

3 Lotter: Mopella, Kallma

1 Lott:  Manfred Viking

Varmblod

1. Magic Simba        60 poäng

2. Bourne Identity    54 poäng

3. Gibbs                  40 poång 

4. Vira Vircon WF    25 poäng

5. Like You             25 poäng

6. Send by Mail       15 poäng

7. Johan Oblyg        13 poång

 

Slutresultat 2åringserien 2012.

Kallblod

1. Tallmons Wilda, Robert Calissendorff, 66 poäng

2. Dans Mysak, Gunnar & Helen Kristoffersson, 59 poäng 

3. Bobäcksbozze, Ulrik Hedberg,  56 poäng

4. Troll Jo, Stall KBK, 40 poäng

5. Lome Fix, Sven-Olof Edlund,  27 poäng

6. Mackmyra, Stig L Nilsson, 11 poäng

7. Karlängs Oskar, Ulf A Johansson,  10 poäng

Varmblod

1. Classic Superstar, St Vilören, Karlsson, 100 poäng                                   

2. Highcoast Paradise, Tina Karlsson,  60 poäng

3. Gloria Seabrook, Blue Smoke HB, 52 poäng

4. Justforfun, Ingegerd Viklund & Lars Elfving,  49 poäng 

5. Foz Seabrook, Katrin Pettersson, 36 poäng

6. Foundling, Yvonne Sjölund & Anders Johansson, 25 poäng

7. Nikita Broline, Sollunda Gård AB, 20 poäng

8. Global Prediction, Veckestrands El & Mirakel HB, 15 poäng

 Slutresultat 2åringserien 2011
 
Kallblod           
 

1 V.G. Ballad, Siv Nilsson, 100 poäng
2 Allsrigel, Peter & Beatrice Andersson, 77 poäng
3 Söderås Nikita, Anders Lundberg, 60 poäng         
4 Wasa, Sven-Olof Edlund, 58 poäng         
5 Järvsö Mio, Holmgren, Martinsson, Flakner, 52 poäng
6 Svartvittra, Marie Sjöberg, 41 poäng
7 Livia, Marine Holmgren&Leif Andersson, 34 poäng
 
 
Varmblod
 
1 Quite Perfect, Quite Perfect HB, 85 poäng
2 Sussie Nova, Inga Nylander, 73 poäng
3 Ivory Flirt, Olle Bobrink, 67 poäng
4 Quarter Back, Ulrika Rehn, 64 poäng
5 Super Ariel, Stall Torpet HB&Skanör Produktion AB, 47 poäng
6 Feeldealer, Mariesjö Fastighets AB, 47 poäng
7 Zandra Seabrook, Blue Smoke, 33 poäng
8 All Around Ås, Scandinavian Paper Sales AB, 28 poäng
9 Give Me V, Steves Travtjänst AB& Anders Nilsson, 20 poäng
10 Speedy YoYo, HB T Horse, 11 poäng         

Slutställning efter den sjätte och sista avdelningen 2010.
2-åriga kallblod
1. Snärtbruden, Ägare: Stall Coa HB, 79 poäng
2. Naggen, Ägare: Stefan Petterssons H 77 poäng
3. Spik, Ägare: Rune L Larsson, 76 poäng
3. Söderå Kvarten, Ägare: Anders Lundberg, 76 poäng
4. Tallmons Wilmer, Ägare: Robert & Linda Calissendorff, 66 poäng
5. Dans Emil, Ägare: Gunnar & Helén Kristoffersson, 41 poäng
6. Thea Tabac, Ägare: Stall Hot Shots, 35 poäng
7. Ålia Rännil, Ägare: Stall Rudsten, 31 poäng
8. Flax, Ägare: Lena Elfving, 22 poäng

2-åriga varmblod
1. Spinellie, Ägare: Stall Torpet HB, 100 poäng
2. Dianas Whinny, Ägare: Per-Erik Wågström & Bo Callin, 90 poäng
3. Kikki Edna, Ägare: Rolf Öhman, 65 poäng
4. Heritage Classic, Ägare: Fred Bergström, 20 poäng  

Slutställningen 2009 blev på följande sätt.
2-åringsserien Kallblod
1 Ivarsjoker 71 poäng
2 Chokald 60 poäng
3 Klöverberra 58 poäng
4 Dans Madicken 48 poäng
5 Guli Stjärna 38 poäng
6 Edur 32 poäng
7 Aiva 30 poäng
8 Järvali 20 poäng
9 Ängsbjörn 12 poäng
10 Vinnstegga 0 poäng

Varmblod
1 Charlie Knight 91 poäng
2 Background Music 72
3 Nimros 71 poäng
4 Belladonna L.E. 63 poäng
5 Captain Gold 30 poäng
6 Silencio 27 poäng
7 Crombar 12 poäng
8 Border les Voiles 0 poäng

Solänget gratulerar samtliga vinnare!

Kontakt

Solängets Travsällskap
Travbanan
894 35 Själevad

Travbanechef, Marknad och konferenser
Ivan Hellström, 0660-37 65 93, 070-761 73 02
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

 

Kansli och service till aktiva

 

 

Ekonomi

 

Anläggningsansvarig
Staffan Osterling, 070-334 73 02
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

 

Hästägaransvarig

 

Travskola/ungdom

 

Ordförande

Vaktmästare 
Anläggning VTG genom HP Maskin, Håkan Persson 070-631 19 21

Sekretariatet: 0660 - 37 65 05
Telefontid: Måndag till torsdag, 9:00-12:00.
Telefax: 0660 - 37 81 00
Vaktmästare/Telefonsvarare:
Vaktmästare Akuta problem med: (Vatten/Avlopp, El, Fläkt/värme)

Restaurang/Solängskrogen:072-222 27 68
Inskrivning: 0660 - 37 88 95
Banveterinär: Annika Larsson/Eldeklint, 070-542 95 39
Anmälningar: 070-666 09 21, 0660-37 65 94
Evidensia Hästklinik: Umeå 090-223 30, boka Solänget
- faxnr: 0660 - 37 67 97